Ne diyorduk? Evet. Türkiye’nin ortalama IQ’su 89. Goril hayvanının ortalama IQ’su 85… Ama goril deyip geçmemek lazım. Özellikle grup halindeyken gayet tehlikeli hayvanlardır goriller. Zaten aptal olan her şey kalabalık grup olduğunda tehlikeli hale gelir. Ne diyor George Carlin dayı? “Kalabalık gruplar halindeki aptal insanların gücünü asla hafife almayın”. Goril dediniz de…

Yıl bin dokuz yüz bilmem kaç. Amsterdam’ın Zwartachtig Achmed semtinde, bir parkta oturmuşuz, bir yandan cigara döndürüyoruz, bir yandan da geyik yapıyoruz. Konu en tehlikeli yaban hayvanı. Herkes bir hayvan söyledi. Kimi kaplan diyor. Kimi aslan diyor. Timsah diyen var. Köpekbalığı diyen var. Erhan piçi cigaradan sağlam bi nefes aldı, yüzünü buruşturdu, tuttu, tuttu, üfledi, sonra elinde tuttuğu cigarayı yanındakine uzatırken Erkan Can-vari bir havayla “hepsi hikaye” dedi: “Yabanın en tehlikeli hayvanı gorildir. Aslan, kaplan, köpekbalığı bir ısırırsa ölürsün. Gorilin eline düşersen seni alır, 50 metrelik bir ağacın en üst dalına çıkarır koyar. Egzotik bir çiçek bulup getirir kulağına takar. Sabah siker. Akşam siker. Bi yere de kaçamazsın. Arada bi hevenk de muz getirir, yedirir, açlıktan falan da ölemezsin. Anca ağacın tepesinde, kulağında çiçekle parmağını emer ağlarsın”.

İşte goril IQlu bir grup sığır siki koca ülkeyi esir aldı, kulağına çiçek taktı, 20 senedir sabah sikiyor, akşam sikiyor. Bizler de ancak parmağımızı emerek ağlıyoruz.

(*) hip hop reggae in a dancehall style

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir