Kriz mi Keriz mi?

Ukrayna televizyonunda hemen her reklam kriz temalı. Krizle dost otomobil diye Kia reklamı yapıyorlar. Yok daha az yakıyormuş, yok bakım maliyetleri düşükmüş… Sonra da Audi teknolojisi diye bitiriyorlar reklamı. Bir kere Audi teknolojisi değil. Audi teknolojisi olsa, markası da Audi olur. Markası Audi değilse, Audi’den bir eksiği mutlaka vardır. Muhtemelen de o eksiği, teknolojisidir… Keriziz ya, krize kanıp alırız kesin.

İnternet reklamları da benzer temalı: “krizi fırsata dönüştürün”, “krizden çıkmanın yolları”, “krizde büyümeye devam edin”… Kriz kriz kriz. Aslında ortada kriz yok, keriz var. O keriz hepimiziz. İzah edeyim.

Parasızsanız ne yaparsınız? Çalışırsınız değil mi? Parasızlıktan kurtulmanın yolu çalışıp üretmektir. Böylece (normalde) para kazanılır. Çalışın o zaman. Çalışalım. Ama çalışamıyoruz. İşsizler iş bulamıyor. Patronlar çalışanlarına verecek iş bulamıyor. Çalışanlar bile işsiz aslında; gizli işsizler. Benim büromun telefonları çalmıyor aylardır. Yani, “işimiz” var, ama iş güç yok, istesek de çalışamıyoruz. Call of Duty oynuyoruz. Neden peki?

Çünkü vakti zamanında kerizlik ettik. Parayı ait olmadığı bir yere, ait olmadığı bir sektöre gömdük. Bankalara, borsaya, yani finans sektörüne. Şimdi bankalar ibnelik yapıyor, üretici kesime parayı koklatmıyorlar. Bizim üreterek kazandığımız ve ileride daha çok üretebilmek için ihtiyacımız olan para bizden esirgeniyor. Beyaz yakalı, fiyakalı bir takım yavşak zevat bizim paramızı bize kullandırmıyor.

Şimdi bu ortadaki kriz mi keriz mi??? Ve kerizse, o keriz kim?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *