Sendai

Sendai
Sendai’in Tepeden Görünümü


Japonya’nın Miyagi Bölgesinin başkenti olan Sendai Şehri 17. Yüzyıl başlarında Date Masamune (伊達政宗) tarafından kurulmuş. Date Masamune daha önce Iwadeyama isimli bir yerde yerleşikmiş. Ancak şehri yeterince müstahkem bulmadığından, karargahını Sendai’ya taşınmayı uygun bulmuş.

Sendai ismi “Ormanın Şehri” anlamına geliyor. Resim dağlık bölümden şehre ve denize doğru çekildiği için yeşilliklerin büyük kısmı bu resimden görülemiyor ancak eskiden olduğu gibi bugün de gayet yeşil, gayet ağaçlık Sendai.

II. Dünya Savaşı sırasındaki Amerikan bombardımanında Date Masamune’nin kalesi de dahil, şehrin tamamı yok olmuş. 1945’ten sonra yeniden yapılandırılan şehir Japonya’nın kalan kısımlarından çok farklı. Yollar, caddeler daha geniş, şehir planlaması da daha modern. Japonya’nın genelinde ana yollar 2 ila 4 şeritliyken, Sendai şehir merkezindeki caddeler 3 gidiş 3 geliş, 6 şeride kadar çıkabiliyor.

Şehirde Japonya’nın en büyük 5. Üniversitesi olduğunu duyduğum Touhoku Üniversitesi bulunuyor. Daha çok teknik branşlarda iddialı olan Touhoku Üniversitesi’nin öğrencilerinin ciddi bir bölümü yabancı (Çinli ve Koreli ağırlıktaymış). Ayrıca tüm dünyada 8 kadar da kardeş şehri var Sendai’ın.

Şehrin gece hayatı biraz yavan geldi bana. Şehir Merkezi diyebileceğim Jozenji Dori etrafında pek çok restoran, bar ve kulüp var gerçi ama yine de ne Tokyo ya da Osaka’nın ne de İstanbul’un tadını vermiyor. Şehrin en ünlü yemeği gyuu-tan, yani dana dili. Izgarasını yapıyorlar, lezzetli oluyor. Ayrıca bir de Japoncasını hatırlayamadığım sığır kuyruğu çorbası var. Ben onu beğenmedim.

Doğayla iç içe olması, sıkış tepiş olmaması, havasının temiz olması, ulaşımının kolay olması, kalabalık olmaması, büyük şehir olmamakla birlikte teknolojiden de uzak olmaması Sendai Şehrini “kanımca” gördüğüm bütün Japon şehirleri içerisinde yaşanılabilir tek şehir yapıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *