backup *.* IoIII ***

Masamda oturmuş kendi halimde Counter Strike oynuyorum ki düşüncesizin biri arıyor. Ağızda Rocco, açıyorum telefonu: “Ğaloğ?”

“Kimsiniz?” diyor.

O kadar Telefonda Etkin İletişim eğitimine katılmışım: “Benim ben” diyorum.

“Ben kim?” diyor.

“Tak tak kim o mu oynuyoruz?” diyorum. Olabildiğince uzatayım, konuya girilmesin de oyunu kapatmak zorunda kalmayayım. Derdim o. Haaadiiii beeaaa! Vuruldum, kafama çaktı biri bu hayvanın yüzünden. Bak şimdi kızdım işte!

“Nasıl yardımcı olabilirim size?” diyorum en tatlı sesimle (en belirgin uyarı işaretlerinden birisi bu, ama anlayan çok az)

“Aaa evet, BASIX diye bir yazılım varmış, o var mıydı bizde…”

“BASIX mi?” >tıkıdı tıkıdı tıkıdı< (del basix.exe)

“Maalesef ya, eskiden vardı da kullanılmadığı için silmişiz…”

“Hayallah, neyse. Bir diğer konu da şu: şimdi ben kullanıcı hesabımdaki tüm dosyaları bir yedek kartuşa yazmak istiyorum ki bi terslik olursa yedeği bulunsun hemen kurtarabilelim”.

“Bi terslik derken?”

“Ne bileyim işte, hani silinirlerse falan diye…”

“SİLİNİRSE! Yok yok, dert etmeyin öyle şeyleri. Yedekleme yapıyoruz düzenli olarak!” (yalancıyı…) “Her şey kartuşlarda kayıtlı. Kullanıcı adınız neydi?”

Kullanıcı adını veriyor, salakkkk… >tıkıdı tıkıdı tıktık< (del g:\kullanıcı_adı\*.*) “İyi de sizin klasörde hiç dosya yok ki zaten!” diyorum şaşırmış bir ses tonuyla.

“Olmaz mı var ya. Yanlış yere bakıyorsunuzdur!”

Önce operasyonun içine sıçtın, ölümüme neden oldun, şimdi de bana yalancı diyorsun demek… >tıkıdı tıkıdı tıkıdı< (rd g:\kullanıcı_adı\…)

“Aaah, pardon pardon” Hıh, mı yaptı bana mı öyle geldi??!? Tahmin etmiştim manasına… Bak bak baaak.. “DEMEK İSTEDİĞİM: Öyle bir KULLANICI yok!!!”

“Büyür? >haaaıhh< Olamaz, olması lazım, bu sabah vardı. Kullandım hatta!”

“Haa, şimdi anlaşıldı. Sisteme virüs girmiş bugün… eeee… DA VİNÇİ virüsü, yeni bu, o anda sistemde kim varsa uçuruyor. Norton tespit edemiyor”

“Olamaz, Meltem de sistemdeydi sabah, şu an onun hesabını kullanıyoruz bi sorun yok!”

“Hangi hesap?”

Kullanıcı adını söylüyor. Akıllanmaz bu…

“Aa, evet evet, ama onun durumu sizinki kadar kötü değil”… >tıkıdı tıkıdı tıkıdı< “…sadece tüm dosyaları silinmiş, hesap duruyor”

“a ama…”

“Üzülmeyin ama, kartuşlarda kayıtlı hepsi”

“Off, çok şükür yarabbim!!!”

“Yanlışlıkla printer kartuşuna kaydetmişiz yalnız. Sizinki siyah beyaz, Meltem hanımınki renkli!.. Makine odasında…”