Anlaşabilmiriz… Orosppu Çocuğu Seniii

Benim şerefsiz avukat, daha doğrusu esssski avukat, yaklaşık 500 dolar ve bir ay ve gidiş geliş toplam 2000 kilometre tren yolculuğu kadar doladı beni… Giden para olsun proplem değil de, Ukrayna Demiryollarında yaptığım 2000 kilometrelik seyahate, kaybettiğim o kadar zamana, çektiğim sinir harbine yanarım. Mallık bende ama. Lan elin hem Ukraynalı, hem Azeri, hem Avukat şerefsizine güvenilir mi? Bunların hepsi dolandırıcı ile eşanlamlı zaten…

Bu azerilerden ikinci ağız yanığı. Ermenilere hak vermemek elde değil kardeşim. Bi katliam da benim yapasım var bunlara. Ne kadar azeri varsa…

Bu avukat mevzuu aklıma getirdi bak: bundan birkaç sene önce bir termik santraldeki milyon dolarlık bi arıza nedeniyle açılmış bir tahkim davasında Japon heyetine tercümanlık yapıyorum. Tüm grup oturmuş yemek yiyoruz, grubun yarısı mühendis (bilirkişiler, konsorsiyum üyelerinin çalışanları yöneticileri vs.), yarısı da avukat. Şöyle bi fıkra anlatıldıydı:

Mühendisin biri, (hristiyan bir dünyada) dini bütün, cennetlik bir hristiyandır, ölür ve Aziz Peter’in karşısına çıkarılır. Aziz Peter bakar bunun defterine, cehenneme gideceksin der. Mühendis çok şaşırır elbette ama yapacak bişi yok, Aziz Peter’le tartışacak hali yok, çaresiz yollanır cehenneme. Çok da cevval, çalışkan bir adamdır. Gittikten kısa bir süre sonra bir ton sorun tespit eder cehennemde, notlar alır falan. Sonra bir rapor hazırlayarak şeytana sunar: işte şu şu teknik sorunların ele alınması gerekiyor, şunları şunları yapabiliriz bunlarla ilgili falan.

Şeytan buna yetki verir (fahri iblis mühendis), zaman ve bütçe verir, mühendis çalışmaya başlar. Bir süre sonra cehennemi baştan başa yeniden inşa etmiştir. İşte ceza çekilen fırınları, kaynar kazanları yeniler, eskalatörler, asansörler inşa eder, bi ton bişi yapar. Kanyon alışveriş merkezine çevirir cehennemi, öyle söyleyeyim ben sana. Mimari harikası olur cehennem.

Sonra bi gün tanrı arar şeytanı; son haberleri öğrenmek için. Şeytan caka satar tanrıya, mühendisten bahseder. “Bilmem kim mi?” der tanrı, “onun cennette olması lazım. Peter yanlışlık yapmış, gönder onu çabuk”. Şeytan kabul etmez, mühendisi bırakmaz. Tanrı tehdit eder: “Dava ederim seni”. Şeytan gayet rahat: “Avukatı nereden bulacaksın?”