Amok Run

Elde patlamak üzere olan ideallerin elden çıkarılma yaşı 35 yaş. Bir nevi tasfiye nedeniyle maliyetine satış…

Rüzgar ilerilerden kızlı erkekli bir grubun söylediği bir Rus türküsünü taşıyor kulaklarıma. Belki de Balaklava savaşında nasılda verdikidi Türklerin eline heyheeeey diye çığırıyorlar. Çığırırlar, hakları, verdiler, memleketleri… Üstelik sadece Türk’ün değil, İngiliz’in de, Fransız’ın da eline verdiler aynı savaşta… Yüz küsur yıl sonra bile türküsü söylenir yani, yadırgamadım. Önemli olan bu soğukta dışarıda takıldıklarına göre bayağı bir içmiş oldukları, neşeli oldukları… Alkolü bıraktım mı ki ben harbiden? İçmemekle alkol bırakılıyor mu?

Radyonun, televizyonun, amarigan filmlerinin, enteller için sinema festivallerinin önümüze serdiği zevkler ve idealler bohçası içerisinden olmuşlarından üç beş zevk ve belki birkaç da ideal seçip, eldeki hor kullanılmış ideallerle artık zarar vermeye başlayan zevkleri elden çıkarıp, yepisyeni ideallerle yepisyeni bir hayata atılmanın zamanı geldi de geçiyor herhal… Zira mevcut idealler tek tek elde patlıyor ve elden çıkarılan zevklerin de yerine yenileri konulmazsa sonuç amok-run olacak.

Elbette böyle bir işe girişmeden oturup amok run’a bir de Türkçe karşılık bulmam ve wiki’deki açıklamasını anlaşılır bir Türkçeye düzeltmem gerekecek. Öyle ya, kendi ölüm sebebimin adını koyma işini TDK’ya ya da korsan VCD çeviren bir çömeze bırakamam herhalde. Öylesi çok boktan bi ölüm olurdu.

Aaa buldum bile. Amok Run: vuruşarak ölmek (buruşarak ölmekten iyidir)…