Skip to content

Yaşam Kalitesi, Kardiyo, Snickers, Falan

Bende hafif seyreden bir şeker problemi var sanıyorum. Doktor, hastane sevmem. O yüzden gidip baktırmıyorum da, ama varmış gibi beslenmeme özen göstermeye, sporumu neyin yapmaya çalışıyorum. Ha bu hafif seyreden şeker durumu yüzünden spor sorunlu oluyor bir de açken gergin olabiliyorum. Gergin olmam genelde benim sorunum değil, daha ziyade başkaları için problem oluyor. Popülarite peşinde bir adam da olmadığım için, gerginlik sorunu tamamen onların problemi; yani onu geç. Spor konusundaki sorun da, bir saat ile bir saat yirmi dakika arası değişebilen bir süre spor yaptıktan sonra, bitiyorum. Bildiğin tükeniyorum. Artık normalde kaldırdığım ağırlıkların yarısını kaldıramaz oluyorum. Gözüm kararabiliyor falan. O yüzden kardiyo egzersizini kısa tutmam gerekiyor (ki ağırlık kaldırmaya mecalim kalsın). Kardiyo da benim gibi orta yaşlı ve göbekli bir insanın aslında en çok ihtiyaç duyduğu antrenman türü.

Süreçler karmaşık olsa da, ana hatlarıyla, kardiyo (tempolu koşu) en çok enerji (ve yağ) yaktığınız egzersiz türü. Koşu bandına çıkıp bir saat tempolu koştuğunuzda yaklaşık 500 kalori kadar yakıyorsunuz (ki bu, aynı süreyle ağırlık kaldırdığınızda yaktığınız kalorinin 2,5 – 3 katı). Eğer aralarda tempoyu arttırıp kalbinizi ve ciğerlerinizi biraz zorlarsanız, 7-8 yüz kaloriye kadar yolu var (yani muazzam bir rakam).

Böyle bir antrenmandan sonra, vücudunuzun enerji depolarında gidip bir de ağırlık kaldıracak enerji kalmamış oluyor. E spor salonuna gidip kas yapmamak da yiğidi bozar. O nedenle ben vücudumu kandırmak için şöyle bir formül buldum. Bugün gittim 1 saat koşu bandında tempolu koşumu yaptım. Aralarda 3er dakikalık hafif deparlar da atıp kaslarımı da, ciğerlerimi de, kalbimi de aşırıya kaçmadan zorladım. Bir saatin sonunda artık zerre enerjim kalmadığında, artık dengemi bile zor sağlar vaziyetteyken, açtım bir snickers (280 kalori), onu götürdüm (ki o koşunun üzerine, dünyanın en leziz şeysi gibi gitti o snickers). 10 dakika oturdum, kendime geldim. Sonra aşağı salona inip bir de bir saat yirmi dakika süreyle ağırlık çalıştım. Toplam iki saat yirmi dakika ile kendi rekorumu egale etmiş oldum. Antrenman bittiğinde yine ölü gibiydim, dengemi zor sağlıyordum ama her zamankinden iki kat fazla antrenman yapmış, (yediğim snickers’a rağmen) iki kat fazla kalori yakmıştım. Üstelik ağırlık çalışırken kasları zorladığım için vücudum önümüzdeki 24 saat boyunca kalori yakmaya devam edecek. Sanırım kısa yoldan Brad Pitt olmanın yolunu buldum. Keyfim yerinde, akşam yemeği fazla yorgunluğumu da aldı, zımba gibiyim.

Bu formüle bugün başladım. Geleneksel şekilde (kısa süreli) kardiyo yaptığım ve antrenmanımı yarım saat – kırk beş dakika kadar ağırlık kaldırarak tamamladığım geçen 1 hafta boyunca 2.5 kilo vermişim (*). Bu yöntemle haftada 4 kiloyu veririm, bana mısın demem gibi geliyor. Ahanda yazıyorum buraya, hatta yazdım netekim. Evet.

(*) elbette bu, yarım porsiyon yemek artı günde 4-5 bardak çiğ sebze suyu ile mümkün oldu, yoksa sadece sporla başarılabilecek bir şey değil.