Yine de Ukrayna’yı Seviyorum…

Ramazan girdiğinden beri işler tırt. Bütün gün yatmaktan gına geldi. Söylemesi ayıp, yengenize de göbeği eritme söz verdim. 6 haftada Brad Pitt’e dönmem gerekiyor. Dedim alayım makineyi, açayım cep telefonundaki GPS’li koşu uygulamasını da. Sağlam bir yürüyüş yapayım. Cep telefonunda Nike+ Running diye bir uygulama var. Aslında koşucular için, ama yürüyüş yaparken de “şşş, kaldır lan o koca kıçı, böyle koşu mu olur, hımbıl” demiyor. Yürüyüş sırasında da yürüyüş parkurunu, saatte kaç km hızla yürüdüğünü, kaç kalori yaktığını v.s. kaydediyor. Aslanlar gibi bir yazılım yani. Tavsiye ederim.

Nike+ Running

Nike+ Running

Neyse, Lyvo Tolstovo diye bir yer var Kiev’de, amsalak değilsen, kendi habitatında karı kız bulamayıp da christmas adası kırmızı yengeci gibi sırf çiftleşmek için ta Kiev’e kadar iki üç bin km yol kat etmediysen veya buralara sair bir işin düşmediyse bilmezsin, nerden bilecen, ama tam Kiev’in merkezinde sayılır. Bir arkadaşımı da yanıma alıp oradan başladım, fotoğraf çeke çeke 3 saatte 10 km yol yürümüşüz. 711 kalori yakmışım. Çok fazla sayıda olmasa da, acayip içime sinen fotoğraflar da çekmişim. Benden kıralı yok bugün. Ama ayaklarım zonkluyor, o ayrı…

Kiev’i tepeden gören bir Rodina Mat (Vatan Anne) heykeli vardır. Bunun çevresi parktır, parkın içinde de ikinci dünya savaşı müzesi vardır. O parka gittik.

Mavi Yeşil

Parkın girişinde, yemyeşil çalıların üzerinde (az biraz bulutlu da olsa) masmavimsi bir gök karşıladı bizi. Belki biraz sade, ama benim hoşuma gitti bu fotoğraf. Ve ben biraz “düz adam” olduğum için bu fotoğrafa “Mavi Yeşil” dedim.

Çalıları bir yüz metre kadar geçip, yolla beraber hafif sağa dönünce, Vatan Anne (Anavatan’a gönderme) arz-ı endam ettiler. Devasa metalik bir heykel bu. Resimde kıyaslanacak bir şey olmadığı için belirtmek gereği duydum. Birkaç apartman (apartmanına göre) veya bir götdelen boyunda bir heykel. Sovyet Dönemi’nden kalma elbette. Sovyetler dağıldıktan sonra fukaralıktan bokuna yumurta kırıp yiyen Ukraynalı’nın böyle bir eser dikmek pek de haddi değil. Pardon yani…

Rodina Mat

Ağaçların arkasındaki Rodina Mat (Vatan Anne) heykeli kılıç kalkan pozunda görülüyor…

Rodina Mat

Aynı heykel ön cepheden de böyle görünüyor.

Heavy Artillery

Dönüş yolunda Sovyetlerden kalma uçaksavarları da fotoğrafladım. Bu fotoğrafın Ukrayna’nın şu an içinde bulunduğu durumu dört dörtlük özetlediğini düşünüyorum.

Bazen fazla saf oldukları için (ve bu son olaylarda Amerika’nın ve Avrupa’nın gazına gelip ülkelerinin anuna godukları için) uyuz olsam da, Ukraynalıları seviyorum. Komplekssiz, (geneli) art niyetsiz, eğlenceyi seven, kafa dengi insanlar oldukları için. Bizim insanımızda bir ketumluk vardır. Kasarız kendimizi. Aman el alem ne der? “Wallahi motor derler” falan…

Parkta İki Şirin Kız

Bu iki şirin kızı hiç tanımam. Fotoğraftan ne kadar bellidir bilemem ama ikisi de gayet hoş kızlar, hele birisi, direkt on üzerinden minimum dokuz. Buna rağmen sağ olsunlar, teklif edince bayıla bayıla poz verdiler.

Kapaktaki fotoğrafına tav olup da girip okumaya başladığınız bu iki kız gayet hoş, gayet alımlı kızlar. Hele bir tanesi on üzerinden rahat dokuz. Buna rağmen yanlarına gidip “kızlar çok güzelsiniz. Müsaade var mı, fotoğrafınızı çekebilir miyim?” diye sorduğumda, zerre kasılmadılar. Sevinerek poz verdiler. Bir sürü fotoğraflarını çektim. Türkiye’de soramam açıkçası. Kafaya çanta yeme riski var. Polislik olma riski var. Abisinden, sevgilisinden dayak yeme riski var… En iyi ihtimalle “ne bakıyorsun? Sapık. Pis. İt. Hayvan” tarzı hitaplar duyarsınız. Türk kızını o duruma koyan sosyo-kültürel nedenler ortada elbette. Yoksa kimse durduk yerde kendisini beğenen birisine kötü davranmaz.

Two Lovely Girls

Ha, on üzerinden dokuz derken, KANIMCA diye de eklemeliyim. Ola ki içinizde anoreksik hatun seven vardır… Benim sinirimi bozmasın 🙂 Ben balık eti / balık etimsi severim. Kate Upton’ın da hastasıyımdır misal.

Post ends here. Americans can stop reading now!