Erkişi Niyetine; Veya Sokarım PMS’ine (anaa, ayıp oldu la)

Bitmedi kardeşim erkeğin çilesi yüzyıllardır. Ava gidilecek, mamut öldürülecek: erkek yapsın işi ne. Ay bu mağaranın duvarları içimi baydı walla, daha dekoratif bişiler, pastel renkler mesela, aaa ya da hayvan resimleri çizmeli hayvan: erkek yapsın, onun eli daha yatkın. Mağaradan çıkmalı ev yapmalı bahçeli böyleee, pancur neyin: erkek yapsın o daha güçlü. Sulu tarıma geçtik, tarla sürülecek: erkek yapsın, kim uğraşacak. Keşiflere gitmeli deniz ötesi: erkek. Toprak dar geliyor, savaşmak lazım, düşman öldürmeli: erkek yapsın. Vatan savunmalı, vatan için ölmeli: erkek işi bittabi… Böyle uzat gider bu.

Zaman geçtikçe anlayışlı “modern er-kek” mevhumu da değişiyor. Eskiden modern erkek dediğin “modern erkek ev işine yardım etmeli” cümlesindeki maldı (gazlı özne). Yardım etmekten kastedilen, amarigan filimlerinde falan gözümüze sokulan şekilde, kadının yıkadığı bulaşıkları kurulayıp rafa yerleştirmekten ibaretti. Sonraları erkek bu bulaşıkları kurulama angaryasından yırtarım umuduyla bulaşık makinesini icat etti, dünya erkekleri birleşip her eve bir bulaşık makinesi soktu ama bu bile bulaşık ihalesinin tümden erkeğe kalmasının önüne geçemedi. “Tabakları öyle bırakma, çalkala öyle bırak; kuruyor sonraaaa”. Derken, “yaa tezgahın üzerine bırakacağına makineye yerleştir, bidibididik”. Giderek “canııaam, makineye koymuşken bir de tuzdur tozdur deterjandır koyup yıkasan diyoruaaaam”. Ve son kale de “ya tabakları kurulayıp yerleştirmek zaten eskiden de senin işindi” cümlesiyle düşüverdi… Şimdinin modern er-keki kendi bulaşığını (ve fazlasını) kendi parasıyla aldığı bulaşık makinesinde yine kendi yıkıyor.

Benzer bir sinsi saldırı da aile reisliği konusunda yaşanmadı mı? Önceleri dalga geçtiler: “ayol korsan gemisi mi burası, reis neymiş?” Akabinde “biz de reis olmak istiyoruz”. Ama leküm diniküm veliye ak akçe (bizim kazandığımız bize senin kazandığın sanadır) denmedi mi?

“Lan geri zekalı, zaten sen çalıştığın için X lira bebe bakıcısına, Y lira temizlikçiye, Z lira yol parasına, Q lira senin takımlarına, her gün kaçan külotlu külotsuz çoraplarına gitmiyor mu? Lan X + Y + Z + Q = aldığın maaşın iki katı oluyor? Neskim anladım ben bu işten?” denilebilir. Denmeyebilir de; “evde kalınca bi ton kafa ütüleyecek, gitsin bişilerle meşgul olsun, sussun. Akşam eve gelince yorgun olsun, zıbarsın yatsın ben de Play Station kastırayım” şeklinde de düşünülebilir. Her iki tercih grubundan bir ton evli er-kek var etrafta.

Erkekler bulaşık makinesi icat etmeye ya da atomu elektronlarına falan ayırmaya uğraşacaklarına üreme ile seksi birbirinden ayırabilseydi çook daha süper olurdu kanımca. Er kişi (bakınız artık er-kek değil), kadın ilişkinin bokunu çıkarana kadar seksini yapardı, ilişkinin boku çıktığı aşamada kadın üremeye terk edilirdi. Boku çıkmamış kadının köküne kıran mı girdi?

Zaten hangi kadın mükemmel ki? En dört dörtlük kadın bile aslında dört üçlük. Öyle ya, 4 haftanın bir haftası özel gündü PMS’di derken arızalı zaten. Bir elde çikolata öbüründe kumanda, arada “beni sevmiyosuaaan” nidalarıyla bir hafta zarar ziyan değil mi? Niye abartırlar anlamam; alt tarafı kan.